برخی از مشتریان:

پایگاه موبایل اول

روشهای حل مسئله

حل مسئله

 

تفکر زیربنای حل و فصل تمامی رخدادهای زندگی ست. سطح زندگی هریک از ما با توجه به شیوه های مختلفی که برای برخورد و مدیریت با رویدادها درپیش می گیریم، تعریف می گردد. طرز تجزیه تحلیل و پاسخگویی به مشکلات یکسان در افرادی با نگرش کارمندی و نگرش کارآفرینی بسیار متفاوت است. همانطور که کارآفرینان مسوولیت پیشبرد پروژه ها را به دوش می گیرند و دائم در پی یافتن راهکارهایی برای بهبود وضعیت فعلی هستند، افرادی با نگرش "کارمندوار" هم اولویت اول زندگی خود را انجام کار کمتر و دریافت پاداش بیشتر قرار می دهند. نگرش منفعلانه اگرچه می تواند یک انتخاب هوشمندانه و ترجیح شخصی برای عده خاصی از آدمها باشد، در دنیای کسب و کار سالم امری نکوهیده و ناخوشایند تلقی می گردد.

در دنیای مدیریت سالها طرز تفکر سخت کار کردن و فدا کردن تمامی لذت های زندگی برای پیشرفت کاری در ذهن مدیران حاکم بود، حال آنکه در دنیای پرسرعت و هوشمند امروزی سخت کوشی جای خود را به کار هوشمندانه و خلاقانه داده است و از این رو مهمترین ویژگی افراد داوطلب برای استخدام در شرکت های بزرگ و مخصوصا شرکت های مرتبط با فنآوری اطلاعات خصیصه هوشمندی و خلاقیت محسوب می گردد و اینگونه است که می گوییم دانش تکنولوژیکی تنها بخشی از ثروت افراد به شمار می آید. شاید یکی از ستون های اساسی مهارتهای کاری موردنیاز در "کارگران بادانش" امروزی، روشهای روبرو شدن با مسائل و نحوه مدیریت و حل و فصل کردن آنها باشد. در هر رده ی سنی و شغلی که باشید، نیاز دارید مسائل یا معضلاتی را حل کنید و تنها با مدیریت موفقیت آمیز آنهاست که می توانید به ارتقای شغلی، بهبود وضعیت اقتصادی و پیشرفتهای دیگر بیندیشید. هرچه روشهای ارائه شده از جانب شما خلاقانه تر، ساده تر و قابل اجراتر باشد، امکان موفقیت بیشتری نصیب شما خواهند ساخت.

یادگیری مهارت های تفکر نیاز به دانستن مقدار کمی تئوری و تمرین های بسیار دارد. با خواندن تمام کتاب های دنیا نیز شما به موفقیت چندان خاصی دست نمی یابید مگر اینکه خودتان تمرین با مغز خودتان را شروع کرده و هرگز اجازه ندهید تنبلی و رخوت بر ذهن شما غلبه کند.
در طی جلسات ارائه شده در این درس، سعی ما بر این خواهد بود که شما را با دانش اولیه (و نه پیشرفته) برای فائق آمدن بر مشکلات کاری و زندگی آشنا کنیم و با استفاده از ابزار "شش کلاه تفکر" نحوه اندیشیدن شما را نظم بخشیم. هر جلسه با چند تمرین و پرسش خاتمه می یابد و دوستداران مبحث می توانند با کمی جستجو در دنیای مجازی تمرین های بیشتر و مطالب بسیار جالبی درباره نحوه حل مساله بیابند.

 

 

ردیفموضوع درستوضیحاتنکات مهم
1شش کلاه تفکر
 • معرفی تئوری زیربنایی ارائه شده
 • معرفی کلاه ها
 • بررسی کاربرد کلاه ها به صورت عام
ویدئوی آموزشی
2تعریف مساله
 • مروری بر سلسه مراتب تعریف مساله
 • معرفی روش های پیشنهادی برای حل مسائل به صورت اجمالی
آزمون تشخیص سلسله مراتب مسائل
3روش های حل مساله (1)
 • تعریف درست صورت مساله
Case Study
4روش های حل مساله (2)
 • ارائه ی ایده و راه حل های اولیه
 • توفان ذهنی
 • نحوه ی ارزیابی ایده های پیشنهادی
Case Study
5روش های حل مساله (3)
 • پیاده سازی طرح ها و راه حلهای مصوب
Case Study
6روش های حل مساله (4)
 • بازخوردگیری از سیستم
Case Study
7جمع بندی
 • مرور کلی و جمع بندی مطالب ارائه شده
ارائه نکات مهم مطرح شده در Case Study

 

نازلی ابراهیمی
دانشجوی دکترای مدیریت در دانشگاه مالایا و مدیر دپارتمان "رهبری و تعالی سازمانی" در شرکت چنگ اند کو با سابقه ی بیش از هشت سال تدریس و مشاوره در دانشگاه ها و شرکتهای ایران و خارج از کشور. عمده فعالیت های وی در حال حاضر در دانشگاه بر چاپ مقالاتی در حوزه ی "مدیریت دانش و تکنولوژی" و در صنعت حیطه ی "مدیریت استعداد"، "فرهنگ سازمانی" و "مدیریت منابع انسانی" متمرکز گشته است. او دارای مدرک بین المللی تدریس، مدرس مورد تایید وزارت منابع انسانی و عضو انجمن مدیران مالزی می باشد. در باور وی آگاهی و توانمندسازی فردی کلیدواژه ی ساختن روزهای روشن فرداست. مشاهده رزومه

نام واحد درسی: حل مسئله

شنبه - دوشنبه - چهارشنبه
سطح کلاس: مقدماتی
قیمت: رایگان
قوانین و مقررات سایت را بطور کامل مطالعه کرده و آن را پذیرفته ام.